Radio oprema
Život je prepun izbora, ali izbor SOTA opreme za aktivaciju se svodi na tek par kategorija.
VHF FM ručni uređaj
Pretpostavljam da je najjednostavniji, najlakši i najmanje zahtjevan način, ponijeti ručni VHF UHF uređaj, sa pripadajućom antenom.
Na vrhu planine, uživajući u odmoru i lijepom pogledu, radite veze, naročito ako ste se popeli visoko, ili ste u blizini velikih gradova. Ako ste početnik, 2m FM je dobar način da započnete sa SOTA, iako na manjim brdima, zagrađenim sa višim planinama, možete doći u situaciju da se nađete na mukama da uradite 4 veze, neophodne da bi aktivacija bila uspješna, ali za primjer, S5 radioamateri jako često aktivacije završavaju sa ručnim FM uređajima, a i u BiH ima iskustava da je moguće napraviti uspješnu aktivaciju na isti način, uz malu pripremu tipa najave aktivacije na obližnjim repetitorima.
VHF SSB i YAGI
Slijedeći logičan korak je korištenje VHF SSB oprema, sa usmjerenom antenom, više snage i uz prijemno predpojačalo. Sve ovo otvara sasvim "novi svijet" komunikacije. Udaljenosti stanica postaju veće, naročito tokom tropo i Es otvaranja, ali težina opreme koju valja iznijeti na vrh pravi ograničavajući faktor. Naravno, moguće je oprobati se i na drugim opsezima, mada je najpouzdanije koristiti 144 MHz.
HF
SOTA aktivnost sada je svjetski prihvaćena i SOTA aktivnost je moguće pronaći na svim KT bandovima. Na rasprostranjenost utiče solarna aktivnost, na minimumu osnova aktivnosti je na 40, 30 i 20 metarskom opsegu, a pri maksimumu aktivnost je i na višim opsezima.U UK 60 m band se pokazao kao odličan za SOTA aktivnost. Na kraju, da se zna, SOTA aktivnost jedne grupe radioamatera je i na 160 m bandu.
Prilikom planiranja aktivacije na KT opsezima, uz uslov da povećana težina opreme ne predstavlja problem, moguće je sa nešto snažnijim uredjajima, doslovno raditi cijeli svijet. Medjutim, kombinujući težinu opreme, i težinu opreme neophodne za bezbjedan boravak na planini, niukom slučaju se ne smije ići nauštrb bezbjednosti. Brojni aktivatori, sa svojim QRP uređajima postižu brojne veze, a vrh to vrh (S2S) veze za vrijeme aktivacije imaju posebnu vrijednost i zabilježena su rastojanja između aktivatora i preko 17000 kilometara.
Obzirom da većina SOTA vrhova ima karakterističan izgled vrha planine, potrebno je pažljivo postaviti KT antenu, kako nebi ometala druge posjetioce u namjeri uživanja boravka na planinskom vrhu, te u tu svrhu je predviđeno pravilo 25 metara vertikalno za zonu aktivacije, kako bi se što ugodnije mogla postaviti oprema.
CW
Kako aktivatori imaju očigledno ograničenje u kombinaciji odnosa težine opreme i snage uređaja, najčešće koriste telegrafiju kao opciju aktivacije, jer tim načinom rada ostvaruju veću mogućnost uspješne aktivacije u uslovima lošijih propagacija, i time povećavaju broj aktivatora. Nije mali broj aktivatora koji su zahvaljujući odluci da se bave SOTA aktivacijama izučilo ili poboljšalo znanje telegrafije. Bilo da su aktivatori, ili lovci, benefiti korištenja telegrafije očiti su u većem broju ostvarenih veza, i zadovoljstvu novostečenog iskustva.
Napajanje
Najčešće korišteni izvori napajanja prilikom aktivacija idu od NiMH do Litijumskih baterija, ali u većini slučajeva aktivatori koriste i SLAB baterije (hermetički zatvoreni olovni akumulatori) kojima dobijaju veće snage. U svakom slučaju vrijedno je pratiti novitete na tržištu baterija, sa vjerom da će snažnije i laganije baterije biti dostupne po povoljnijim uslovima.
Radio uređaji
Očigledno je da su VHF/UHF uređaji kao stvoreni za SOTA aktivacije, međutim, napretkom tehnike, pojavili su se uređaji koji su više nego prihvatljivi za SOTA aktivacije, pa je tako FT 817 uređaj koji se direktno veže uz SOTA, a na tržištu se za relativno povoljne novce može naći veliki broj DIY QRP uređaja koji zadovoljavaju potreba za SOTA aktivacije. Isto tako, sem pomenutog FT 817 vrijedi pomenuti KX3 kao i neke od kineskih multiband QRP uređaja.
Antene
Za VHF mnogi koriste lagane beam antene, koje zapakovane nisu teške a ni kabaste, i uklapaju se u ostale dijelove opreme. Za KT, antene su uglavnom samogradnja pomoću zica i laganih koaksijalnih kablova. Link antene, svojom dužinom koja odgovara najnižem bandu, a opremljene sa konektorima koji podešavaju dužinu aktene u skladu sa korištenim opsegom su jako popularne. Jedan dio aktivatora koristi minijaturne antenske kutije, za podešavanje antena. Jedan dio aktivatora koristi, za rad u prirodi pripremljene vertikalne antene.
Podrška za antene
Mnogi od nosača antena za potrebe SOTA aktivacija napravljeni su od laganih ribarskih štapova, koji daju podršku za žičane antene, kao i za VHF antene, a na vrhovima na kojima ima jakih vjetrova, kao podrška koriste se niži nosači, poput štapova za hodanje. Na mnogim nižim SOTA vrhovima nije rijetkost da postoje i stabla koja čine idealne nosače za žičane antene.
U svakom slučaju, bilo koja kombinacija da se koristi, treba da obezbjedi uspješno korištenje uz što manju težinu i što bolje karakteristike rada.